محل تبلیغات شما

رپورتاژ تبلیغی / از جاذبه های تاریخی و مشهور در جزیره زیبای کیش می توان به شهر زیرزمینی کاریز اشاره کرد. شاید برای شما سوال ایجاد شود که چگونه در زیر زمین یک شهر ایجاد شده است و این نام را به خود اختصاص داده است آن هم در زمان های قدیم که هیچ گونه ابزارهای پیشرفته ای وجود نداشته است؟ با ما همراه باشید تا درباره این شهر زیرمینی، همه چیز را متوجه شوید.

قنات کیش در تور کیش آب شیرین و مورد نیاز برای شرب، ساکنین جزیره کیش را تامین می کرده است و این قنات از لحاظ طول رشته قنات و عمق چاه هایش با دیگر قنات ها و کاریزهای ایران قابل مقایسه نیست. وجود و طراحی زیبای کاریز کیش نشان دهنده ی استفاده از به روزترین و پیشرفته ترین متدها جهت حفر چاه در زمان گذشته است. امروزه کاریز کیش با تغییر کاربری کاربری به یک شهر زیرزمینی شگفت‌انگیز بدل شده که بیش از ۱۰۰۰۰ متر مربع وسعت دارد و به خود نام شهر زیرزمینی را داده است.

شهر زیرزمینی کاریز شهری باقدمت 2500 ساله و عمق 16 متر در زیر زمین است. از ویژگی های خارق العاده و جذاب شهر زیر زمینی کاریز می توان به مرجانی بودن، جریان آب شیرین، هوای خنک در زیر زمین و سقف مرجانی مملو از فسیل های با قدمت بسیار بالا، اشاره کرد.

  همچنین در این شهر زیبا و کهن سنگ واره هایی با قدمت ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال می توانید ببینید. سقف مرجانی این شهر یکی از چیزهایی است که بسیاری از توریست ها برای تماشای آن به شهر زیر زمینی کاریز سفر می کنند. این سقف مرجانی در گذشته بستر دریا بوده و دارای قطری 7 متری است. سقف مرجانی از صدف و آبزیان تشکیل شده است  که به صورت فسیل در سقف جای گرفته اند. طی آزمایشات انجام شده برروی قدمت این فسیل ها در دانشگاه مونیخ آلمان،میزان قدمت 530 تا 570 میلیون سال تخمین زده شده است.

بخش داخلی کاریز  

این کاریز در قسمت ابتدایی دارای دو رشته است که این دو رشته از دو منطقه صفین و باغو سرچشمه گرفته اند. پس از پیمودن مسیری مشخص از این رشته، به مجموعه فرهنگی و سیاحتی کنونی شهر زیرزمینی می رسید که در این جا سه رشته در پیش روی شما قرار دارد. در گذشته که این رشته محل گذر آب بوده است پس از رسیدن به این نقطه در یک رشته جریان پیدا کرده و به شهر قدیمی حریره جریان می یافته است. شما نیز با عبور از این مسیر می توانید به این شهر قدیمی و زیبا بروید و از این شهر هم دیدن کنید. به طور کلی 274 حلقه چاه در این کاریز وجود دارد که شما با عبور از این مسیرها می توانید آن ها را مشاهده کنید. از میان این چاه ها 74 تا از آن ها در مجموعه کاریز کیش واقع شده اند.

آبی که در کاریز جریان داشته است در طی بارش سالانه و فصلی در این کاریز جمع شده است و روش تصویه شدن آب  در این کاریز به وسیله ی مرجان های موجود در مسیر انجام می شد.

 از دیگر جاذبه ها و امکانات گردشگری این شهر زیر زمینی می توانب به موارد زیر اشاره کرد:

بازار سنتی قنات کیش

بازار سنتی قنات کیش در دو رشته با  طول های  ۱۵ کیلومتر و در  سال ۱۳۷۳ تأسیس شده‌ است. این بازار سنتی در جهت فروش و به نمایش گذاشتن آثار سنتی و صنایع دستی  شهرهای مختلف ایران تاسیس شده است.

مسجد یا نمازخانه شهر زیرزمینی کیش

شهر زیرزمینی کاریز، در جهان تنها بنایی است که سقف آن مملو از صدف‌ها و مرجان‌های طبیعی است و همچنین مسجد شهر زیر زمینی کیش نیز تنها مسجدی است که سقف آن پر از فسیل های مرجانی است.

موزه خلیج فارس

موزه خلیج فارس از دیگر جاذبه های این شهر زیباست که حاوی اسناد تاریخی در مورد خلیج فارس است.

عکاس خانه

از دیگر امکانات این شهر زیبا و زیرزمینی وجود عکاس خانه است که شما می توانید در آن جا خاطرات و لحظات خوش خود را ثبت کنید.

رستوران و کافه

امروزه وجود کافه و رستوران در بیشتر نقاط کشور در جهت رفاه حال مردم و گردشگران امری طبیعی است. در شهر زیرزمینی کاریز نیز امکاناتی چون کافه و رستوران با پخش موسیقی زنده جهت استراحت و چشیدن طعم متفاوت و لذیذ مسافران وجود دارد. از طرفی در سفر با تور استانبول نیز می توانید کافه و رستورانهای زیادی را امتحان کنید.

خواص درمانی خاک های کاریز

برخی از صاحب نظران با انجام آزمایش برروی خاک های برداشته شده از کاریز می گویند: خاک های کاریز دارای خواص درمانی زیادی هستند و از آن ها در گل درمانی استفاده می کنند.

گفتنی است که قرار است زمین کاریز به پارکی وسیع تبدیل شود که دارای دو تپه مرتفع خواهد بود و این تپه ها از خاک های برداشته شده از زیرزمین ساخته خواهند شد. همچنین خدمات گوناگونی نظیر مراکز اقامتی، تجاری و تفریحی در زمینی معادل 60000 متر مربع احداث شود.

منبع: 

https://www.saat24.news/news/467171/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%AF%D9%82%DB%8C%D9%82-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%B2


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
گنجینه تصاویر شهدا کانون فرهنگی آموزش قلمچی (خواف و رشتخوار) My english weblog blackdecker دیجی کالا مزون مُدینه طراحی و دوخت انواع لباس مجلسی عروس نامزدی سبک زندگی هلیوم اشعار من nicpic